Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Laptop bilgisayar, sürekli hareket halinde olan ve bu hareketi esnasında bilgisayara ihtiyaç duyan, daha çok iş insanları ve öğrenciler için üretilmiş bir bilgisayar türüdür. Günümüzde genellikle 2-4 kg. ağırlığında ve şarj edilebilen pilleri sayesinde birkaç saate kadar elektrik bağlantısı olmadan da çalışabilmektedirler.Laptop bilgisayar mı, masaüstü bilgisayar mı? Aynı özelliklere sahip masaüstü ve laptop bilgisayarlar arasında genellikle kayda değer bir fiyat farkı vardır. Laptop bilgisayarlar aynı işlemleri, daha hafif, daha az elektrik tüketen ve hacim olarak daha küçük parçalarla yaptıkları için masaüstü bilgisayarlardan daha pahalıdırlar.

 

Eğer bilgisayara gereksinim duyduğunuz zamanlarda yeriniz sabitse, laptop bilgisayar almanız uygun olmayabilir. Ancak günlük yaşantınız bir koşuşturmaca içinde oradan oraya gitmekle geçiyorsa ve bu sırada bilgisayarda yapmanız gereken şeyler oluyorsa, laptop bilgisayar tercih etmeniz daha uygun olacaktır.

laptop9.jpglaptop2.jpglaptop11.jpglaptop4.jpglaptop13.jpglaptop17 (2).jpglaptop20.jpglaptop15.jpglaptop14.jpglaptop8.jpglaptop10.jpglaptop5.jpglaptop18.jpglaptop.jpglaptop12.jpglaptop19.jpglaptop6.jpglaptop3.pnglaptop21.jpglaptop7.jpglaptop17.jpglaptop16.png

Bu bilgisayarlar ilk çıktıklarında notebook olarak çıkmıştır, yani ilk çıktıklarında görüntüleri şimdiki gibiydi ama ekranı yeşil, yada gri ve boyutu daha küçüktü.Yaptığı iş, eski databanklardaki gibi, PW (yeni adıyla Word), ajanda, rehber, hatırlatıcı vs. idi.Yani tam anlamıyla not defteriydi,bu nedenle notebook(not defteri) denmekteydi.Ancak daha sonra bilgisayar özelliği kazanmaya başlamasıyla laptop(dizüstü bilgisayar) adını aldı.